Czekamy na nominacje do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023

Czekamy na nominacje do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023

Na naszym literackim rozkładzie jazdy pojawiły się właśnie 73 kierunki. Każdy z nich oznacza książkę przyjętą do tegorocznego konkursu Literacka Podróż Hestii. Wśród zgłoszonych tytułów znalazły się powieści, opowiadania i powieści graficzne dla młodych czytelników i czytelniczek.

Literacka Podróż Hestii to nie tylko konkurs na najlepszą polską książkę z kategorii fiction dla odbiorcy w wieku 10-15 lat. To także całoroczny cykl promocyjny i edukacyjny, w którym podkreślamy, że literatura piękna dla dzieci i młodzieży jest tak samo wartościowa jak literatura dla dorosłych. W polu konkursowej aktywności nie brakuje miejsca na głos odbiorcy: czytelnika, rodziców, edukatorów i instytucji wspierających rozwój młodego pokolenia.

Prace konkursowe oceni teraz Kapituła, w skład której wchodzą: Piotr Maria Śliwicki – przewodniczący kapituły i pomysłodawca konkursu Literacka Podróż Hestii, Artur Borowiński – prezes zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, a także Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia SA, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej,  Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Katarzyna Wasilkowska – autorka dwukrotnie nominowana już do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książki Świat Mundka (edycja 2021) oraz Już, już! (edycja 2022), Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarz Nagrody pełni Paulina Bandura.

W tym roku ponownie przyznamy Nagrodę Literacka Podróż Hestii, w postaci 50 tysięcy złotych. We wrześniu br. otrzyma ją autor lub autorka najlepszego tytułu. Nominacje do Nagrody ogłoszone zostaną wcześniej – w czerwcu br. Mecenasem Nagrody jest ERGO Hestia. Organizacją konkursu zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w kilkuletnim już partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.