Zaczepki literackie #11 Herzyk

Zaczepki literackie #11 Herzyk

Dokładnie za miesiąc poznamy tytuł zwycięskiej książki w naszym konkursie. Dlatego w Zaczepce Literackiej gości dzisiaj Herzyk, laureatka zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii. Zaczepka Literacka, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej wychodzi z zaskoczenia – to trzy szybkie pytania i trzy mniej lub bardziej zwięzłe odpowiedzi. Nie dajemy czasu na owijanie w bawełnę! No i cóż, może i nie jest to beletrystyka, ale pisanie dłuższych form zostawmy autorom i autorkom. Przypominamy, że Herzyk otrzymała Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2023 za komiks Wolność albo śmierć (wyd. Kultura Gniewu).

Zaczepka 1: Miejsce, w jakim tworzy mi się najlepiej, to…

Zdecydownie jest to moje biurko. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że najlepiej pracuje mi się wieczorem a nawet i później!

Zaczepka 2: Dlaczego lubię, kiedy moje książki czytają młodzi ludzie?

Bo to superprzyjemne, gdy młode osoby angażują się w tematy, jakie ich interesują. Moim zdaniem istnieje związek między wiekiem a zaangażowaniem w lekturę. Wysoka pamięć operacyjna oraz intensywne przeżywanie emocji wpływają na głębokie przeżywanie i doświadczanie treści literackich. A tak reagują właśnie przede wszystkim młodzi ludzie.

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek w tych zabieganych czasach?

Polecam śledzenie trendów, których jest sporo w sieci. Korzystajmy z bookstagramów i booktoków. Książki są tam przedstawiane w atrakcyjny sposób i naprawdę możemy tam znaleźć ciekawe propozycje, nawet jeśli trzeba przedrzeć się przez grafomańskie pozycje.

————————————————————————-

Herzyk
Ilustratorka i autorka komiksów. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwszy pełnowymiarowy komiks Wolność albo śmierć , za który otrzymała Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2023, toczy się w realiach rewolucji francuskiej. Poza fascynacją epoką oświecenia, autorka znana jest ze swojego zaangażowania w działania proekologiczne, szczególnie promocję energetyki jądrowej. Jest feministką, identyfikuje się ze społecznością osób aseksualnych, a jej głos ma duże znaczenie dla demaskowania body shamingu oraz transfobii w mediach. Wraz z Patrycją Wieczorkiewicz pracuje nad publikacją dotyczącą zjawiska inceli. Od kilku lat publikuje swoje komiksy w sieci. Współpracowała lub współpracuje m.in. z Amnesty International, Kampanią Przeciw Homofobii, Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt i TVN24. Tworzyła też ilustracje i komiksy do książek popularnonaukowych. Mieszka w Krakowie ze swoimi psami Zosią i Wojtkiem.