Poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii. Powieść fantasy najlepszą książką dla dzieci i młodzieży.
Poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii. Powieść fantasy najlepszą książką dla dzieci i młodzieży.
13 września 2024
Gorące dyskusje wokół pięciu książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literacka Podróż Hestii udowodniły już, że dobra literatura nie znajduje się wyłącznie na półce z tytułami dla dorosłych. W finałowym etapie 4. edycji konkursu nagrodzono właśnie powieść fantasy pt. „Silla” Karoliny Lewestam, wydaną przez Agorę dla Dzieci. Autorka otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Kapituła dokonała wyboru spośród 5 nominowanych książek a w wyborze tym miała głos Młodzieżowa Rada Literacka. Werdykt ogłoszono 13 września br. podczas uroczystej Gali Nagrody Literacka Podróż Hestii w Sopocie. Tegoroczna edycja konkursu odbywa się po patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.
Nagrodzona przez nas powieść Karoliny Lewestam podkreśla wartości, które wyraźnie wpisują się w ideę konkursu Literacka Podróż Hestii. To przede wszystkim potrzeba współpracy, która jest szczególnie ważna w obecnych czasach indywidualizmu i różnorodności. Siłą tej książki są również wątki, które zachęcają do poszukiwania harmonii, pokojowego współistnienia różnych gatunków, postaw, opinii. Treść „Silli” nawiązuje do najlepszych tradycji literackich – powieści inicjacyjnych czy podróżniczych – i w ten sposób jest czytelna dla każdego, nie tylko dla fanów gatunku – tak tegoroczny wybór komentuje Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.
Karolina Lewestam opowiada o rzeczach najistotniejszych w bardzo atrakcyjnej językowo i fabularnie formie. Udała jej się wielka sztuka: w jej powieści nie ma dydaktyzmu, a jednak jest ona głęboko dydaktyczna. I mimo że dzieje się w mitologicznej czasoprzestrzeni, pozostaje bardzo aktualna, bo mówi o tym, co teraz dla młodych ludzi jest ważne. I co, mam wrażenie, jeszcze długo na ważności nie straci – dodaje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.
Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła, w składzie: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, a także finalistka Nagrody Nike 2023; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarza Nagrody pełni Janusz Heller.
Tegoroczny werdykt wsparła decyzja Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.
Fundatorem Nagrody Literacka Podróż Hestii jest ERGO Hestia. Konkurs Literacka Podróż Hestii realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz mecenasem Programu Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Karolina Lewestam
Eseistka, pisarka, wykładowczyni, ilustratorka. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Autorka „Małej księżniczki” (wyd. W.A.B.), zbioru esejów o rodzicielstwie „Pasterze smoków” (wyd. Czarne) oraz powieści „Silla” i „Strażniczka Perły”, stanowiących sagę fantasy „Opowieści świata Zorzy” (Wydawnictwo Agora dla Dzieci). Wieloletnia felietonistka i publicystka „Dziennika Gazety Prawnej”, od kilku lat związana jest z magazynem „Pismo”, w którym odpowiedzialna jest za dział „Idee”, odpowiada na listy czytelników w serii „Rozmowy z K.” i pisze jedne z najchętniej czytanych tam esejów. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press, a także do Odkryć Empiku, Książki Roku portalu „Lubimy Czytać”, nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i wielu innych. Matka trójki dzieci, współlokatorka trzech kotów.
Książki wyróżnione Nagrodą Literacka Podróż Hestii:
„Silla” Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci) – edycja 2024
„Wolność albo śmierć” Herzyk (Kultura Gniewu) – edycja 2023
„Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) – edycja 2022.
„Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) – edycja 2021.