Debata „Co z tym kanonem?” – Literacka Podróż Hestii na Targach Książki w Warszawie

Debata „Co z tym kanonem?” – Literacka Podróż Hestii na Targach Książki w Warszawie

Literacka Podróż Hestii bierze udział w tegorocznych Targach Książki w Warszawie. Podczas debaty „Co z tym kanonem?” głos zabiorą członkinie kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii: Katarzyna Kasia i Joanna Olech oraz laureatka pierwszej edycji nagrody – Katarzyna Ryrych. To wszystko w piątek 27 maja br., o godz. 12.00.

Gościnie debaty porozmawiają o wizji nowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej, o współczesnej literaturze dla tej grupy wiekowej, a także o roli i miejscu książki w rozwoju młodego czytelnika. Inspiracją do takiego spotkania jest konkurs i nagroda Literacka Podróż Hestii – inicjatywa realizowana przez ERGO Hestię, Fundację Wisławy Szymborskiej i Fundację Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie konkursu i wskazań kapituły powstaje wyjątkowy zbiór książek dla dzieci i młodzieży, który zawiera powieści, opowiadania i powieści graficzne.

Debatę poprowadzi Marcin Żebrowski, rzecznik prasowy STU ERGO HESTIA SA.

Bio uczestniczek:

Katarzyna Kasia – członkini kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii. Absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Autorka książek Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, Wspólnota estetyczna i doświadczenie spektaklu, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka Kultury Liberalnej. Od 2019 roku stała komentatorka programu TVN24 Szkło kontaktowe; od lipca 2020 prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat.

Joanna Olech – członkini kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii. Autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Członkini Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada na studiach podyplomowych na Wydziale Polonistyki UW.

Katarzyna Ryrych – laureatka I edycji nagrody Literacka Podróż Hestii za książkę „Lato na Rodos” wydaną przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania: malarka i pisarka, autorka licznych książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach. Pięciokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, w którego V edycji zdobyła także Grand Prix. Jej książki otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, nagrodę Literacka Podróż Hestii, Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Dziecko jest najważniejsze (dla Wyspa mojej siostry). Jej książki zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Mama dwóch synów, przyjaciółka kotów i psów. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.

Fotorelacja (autorem zdjęć jest Piotr Litwic)