Literacka Podróż Hestii – posłuchajcie, co mówią książki!

Literacka Podróż Hestii – posłuchajcie, co mówią książki!

Przygody Tureta? Ciekawe przypadki z Miasta Czterech Wiatrów? Żarty Małego Licha? Opowieści trzynastolatków nie tylko dla trzynastolatków? A może historia młodego dzika z Lasu Kabackiego? Pierwsza edycja naszego konkursu zmierza do mety. Już niedługo, bo 2 grudnia br., poznamy laureata lub laureatkę nagrody Literacka Podróż Hestii. W oczekiwaniu na decyzję konkursowej kapituły towarzyszą nam książki – nie byle jakie i w nie byle jakim wydaniu!

Zapraszamy w niezwykłą podroż z naszym zestawem podcastów literackich, w których wzięli udział znani, doceniani, uwielbiani przez wszystkich aktorzy i aktorki. 5 nominowanych książek do nagrody Literacka Podróż Hestii to bowiem wartościowe i pełne życiowych wskazówek opowieści, w których odnajdzie się każdy: młodszy i starszy. Naszą podcastową listę uzupełniają fragmenty książek, należących do kanonu klasycznej literatury polskiej oraz światowej.

Gdzie możecie posłuchać fragmentów książek przez nas wybranych? W dwóch najczęściej odwiedzanych przez Was miejscach! Specjalnie z myślą o Was przygotowaliśmy podcastowy kanał Literacka Podróż Hestii na Spotify. Natomiast na YouTube  – dzięki animowanym ilustracjom autorstwa Zofii Różyckiej* – nie tylko książki usłyszycie, ale też i zobaczycie! Odwiedzajcie nas tam jak najczęściej!

 

Marcin Szczygielski, Oczy Michaliny, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego.
Fragmenty książki czyta Joanna Jabłczyńska.

Michalina widzi inaczej, widzi Rzeczy Specjalne. Dostrzega tak wiele, dostrzega o wiele więcej niż inni. Można by ją podejrzewać o chorobę, zwłaszcza mogą to robić ci którzy uważają się za normalnych. Ktoś kto uważa, że tylko on jest normalny może mieć kłopot ze zrozumieniem Michaliny, Morfeusza i całej siatki powiązań zachodzących między Istnieniem a Wyobrażeniem. Kunsztowna opowieść Marcina Szczygielskiego wciąga, ale też budzi niepokój – co wiemy na stałe, a co możemy osiągnąć siłą naszych myśli? I gdzie jest granica pomiędzy „normalnym” a po prostu ludzkim?

Posłuchajcie, o czym mówi i myśli Michalina:
🎧 Podcast Spotify: LINK
🔊 Animowany podcast YouTube z ilustracjami Zofii Różyckiej: LINK

Katarzyna Ryrych, Lato na Rodos, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Fragmenty książki czyta Marian Opania

ROD lub (pieszczotliwie) RODOS, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe (Ogrodzone Siatką) to arena zwyczajnych-niezwyczajnych historii. To także miejsce, bez którego wiele naszych babć i dziadków nie wyobraża sobie życia, a w ostatnich latach jeden z najbardziej pożądanych rekreacyjnych kierunków dla młodszych pokoleń. Działkowa sceneria to tło przygód Tureta, Gabaryta, Pandy, Szmirabelli – dzieci, które według dzisiejszych standardów moglibyśmy nazwać dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Ale czym są właściwie „specjalne potrzeby” – i co to właściwie znaczy „normalność”?

Wyruszcie z nami w podróż po najdalszych rewirach książki Katarzyny Ryrych. Porszak, Szmirabella i Turret już na Was czekają!

🎧 Podcast Spotify: LINK
🔊 Animowany podcast YouTube z ilustracjami Zofii Różyckiej: LINK

Katarzyna Wasilkowska, Świat Mundka, Wydawnictwo Literatura.
Fragment książki czyta Artur Barciś.

Trzynastolatki to ni pies, ni wydra. Już nie dzieci, a jeszcze nie dorośli. Podatni na zranienia, nie uzbrojeni, ciągle wątpiący we własne talenty i moce. Nadal podporządkowani i zależni od woli rodziców, ale też świadomi, że ich pierwsze samodzielne decyzje zaciążą na reszcie życia. Zresztą, konflikty pokoleniowe to nasza codzienność. Niezrozumienie, wybujałe oczekiwania, realizowanie własnych ambicji i wpędzanie w poczucie winy – to problemy z którymi mierzą się nie bohaterowie tej książki. Ich historia otwiera oczy młodym odbiorcom i pokazuje, że w świecie pozbawionym instagramowych filtrów także jesteśmy u siebie. Bo kto z nas nie musiał choć raz zawalczyć o własne marzenia i racje?

Zachęcamy do podróży po „trzynastoletnim” świecie – pełnym radości, smutków, emocji, wzlotów i życiowych lekcji:

🎧 Podcast Spotify: LINK
🔊 Animowany podcast YouTube z ilustracjami Zofii Różyckiej: LINK

Marta Kisiel, Małe Licho i lato z diabłem, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal.
Fragment książki czyta Grażyna Wolszczak.

Jak to się dzieje, że dobre książki przyciągają uwagę czytelników? Oto odpowiedź: niebanalna fabuła, inspirujący bohater, bohaterka, wartościowy przekaz. I oczywiście język! Język, który cieszy, rozśmiesza i nie jest on w żadnym stopniu infantylny. To wielka sztuka, żeby znaleźć takie słowa, które bawią nie tylko dzieci, ale i mogą bawić dorosłych. Marta Kisiel dowodzi, że można znaleźć wspólny język do komunikacji międzypokoleniowej.

Po wysłuchaniu fragmentów tej książki, Wasz język zmieni się nie do poznania!

🎧 Podcast Spotify: LINK
🔊 Animowany podcast YouTube z ilustracjami Zofii Różyckiej: LINK

Krzysztof Łapiński, Dzik Dzikus, Wydawnictwo Agora dla Dzieci.
Fragmenty książki czyta Cezary Żak.

Dzik jest dziki, dzik jest zły – komuś specjalnie zależy na tym, żeby zwierzęta zamieszkujące Las Kabacki tak właśnie myślały o swoim sąsiedzie. Najmłodsze czytelniczki i czytelnicy tej książki poznają historię dzielnych zwierząt, broniących lasu przed plotkarskim trollem. Nieco starsi dostrzegają, że Las Kabacki bardzo przypomina internet, zaś pojawiające się w nim kłopoty można by spróbować rozwiązać dzięki porozumieniu, mówieniu prawdy i połączeniu sił.

Chcecie wejść głębiej w las? Koniecznie posłuchajcie fragmentów tej książki:

🎧 Podcast Spotify: LINK
🔊 Animowany podcast YouTube z ilustracjami Zofii Różyckiej: LINK

*Zofia Różycka – Ilustratorka, graficzka, kaligrafka. Studiowała Konserwację Grafiki na ASP w Warszawie. Przez 7 lat prowadziła pracownię cukierniczą. Jest autorką książki Alfabet ciast (wydawnictwo Dwie Siostry), ilustracji książkowych, prasowych, a także murali, plakatów, okładek i fotografii kulinarnej. Mimo, że zaczynała od ilustracji związanej z jedzeniem, najbardziej lubi rysować zwierzęta, a zwłaszcza psy. Najprzyjemniej pracuje jej się w akwareli i rysunku piórkiem lub ołówkiem; tradycyjnych odręcznych technikach na papierze. Poza tym fascynuje ją linoryt i ceramika. No i ciastka.