Nagroda Literacka Podróż Hestii 2022 przyznana!

Nagroda Literacka Podróż Hestii 2022 przyznana!

Druga edycja konkursu Literacka Podróż Hestii na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży rozstrzygnięta! Nasza Kapituła wyróżniła książkę „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wydaną przez Wydawnictwo Literackie. Autorka nagrodzonej powieści otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizują go wspólnie Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Tegoroczna Literacka Podróż Hestii zaskoczyła mnie wielością tematów i aktualnością współczesnych wątków, jakie można znaleźć w literaturze dla młodych czytelników. Jednocześnie utwierdziła w przekonaniu, że Literacka Podróż Hestii musi trwać nadal. Nie mam wątpliwości, że cel naszej podróży, czyli nowy kanon literatury dla młodego odbiorcy, ma fundamentalne znaczenie w kształtowaniu systemu wartości pokolenia, które już niebawem wejdzie w dorosłe życie – mówi Piotr Maria Śliwicki, prezes Zarządu Grupy ERGO Hestia, przewodniczący kapituły.

„Stan splątania” jest książką o jednym z najważniejszych ludzkich praw, o prawie do mówienia „nie”. Źródłem buntu może być opisana przez antropologów kultury, mistyczna więź łącząca dziadków z wnukami – tych, którzy jeszcze nie przekroczyli progu dorosłości z tymi, którzy są w fazie odchodzenia. Porozumienie pomiędzy osobami, których jeszcze – i tymi, których już nikt – nie słucha: młodymi, którzy się jeszcze boją ze starymi, którzy nauczyli się oswajać strach; sprawnymi i krzepkimi z kruchymi, delikatnymi; wchodzącymi na scenę z tymi, którzy z niej schodzą – uzasadniła wybór kapituły w laudacji* dr Katarzyna Kasia.

Wśród książek polecanych przez jury LPH jest już dziesięć tytułów – książki nominowane w dwóch edycjach konkursu. Organizatorzy konkursu inicjują również dyskusję o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce – podczas spotkań z wydawcami na targach książki, jak te w Warszawie i Gdańsku oraz na festiwalach literackich: Góry Literatury, Stolica Języka Polskiego, Rabka Festival czy Festiwal Literatury dla Dzieci; o nominowanych tytułach opowiadali recenzenci i influencerzy. Wszystko po to, by o literaturze dla młodych dorosłych było głośno.

Wyboru dokonała Kapituła w składzie: Piotr Maria Śliwicki – Prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. Dzik Dzikus; Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

Wyniki konkursu ogłosiliśmy w sobotę 17 września, podczas uroczystej konkursowej gali w Sopocie.

* Pełny tekst laudacji dla laureatki Nagrody Literacka Podróż Hestii 2022 do przeczytania TUTAJ.