Wybieramy najlepsze książki dla dzieci i młodzieży po raz piąty!
Wybieramy najlepsze książki dla dzieci i młodzieży po raz piąty!
20 stycznia 2025
Ruszył nabór do 5. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii. Zgłoszenia książek z gatunku fiction, napisanych z myślą o dzieciach i młodzieży, można wysyłać do końca lutego br. Inicjatywa odbywa się cyklicznie od 2021 roku, tworząc przyjazne pole do czytelniczych poszukiwań dla młodych czytelników i czytelniczek wieku 10-15 lat. W kolejnych etapach konkursu kapituła wyróżni kilka tytułów, a najlepszy z nich otrzyma nagrodę główną w wysokości 50 tys. złotych. Ostateczny werdykt podjęty zostanie z uwzględnieniem głosu Młodzieżowej Rady Literackiej.
Piątej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii towarzyszą patronaty honorowe instytucji, organizacji działających na rzecz czytelnictwa oraz zajmujących się wsparciem dzieci i młodzieży: Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Rzecznika Praw Dziecka, UNICEF Polska. Konkurs odbywa się pod mecenatem ERGO Hestii a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Zgłoszenia do 5. edycji Literackiej Podróży Hestii odbywają się online i potrwają do 28 lutego. Do udziału w konkursie zaproszone są wydawnictwa, a także autorki i autorzy indywidualni. Przyjmowane są książki beletrystyczne dla młodych czytelników i czytelniczek w wieku 10-15 lat, napisane w języku polskim i wydane w Polsce w roku 2024. Oprócz powieści i opowiadań, do konkursu można też zgłaszać publikacje komiksowe. Nominacje do Nagrody zostaną ogłoszone z początkiem czerwca, a tytuł zwycięskiej książki – we wrześniu.
– Rozpoczynając piątą edycję naszego konkursu, ponownie chcemy dotrzeć do jak największej grupy młodych osób z jedną konkretną zachętą – literackie podróże to jeden z najciekawszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jako firma przyjazna książce, możemy na szczęście w tym zadaniu liczyć na wsparcie wielu osób, instytucji i organizacji. Doceniamy literaturę dla młodych czytelników i czytelniczek, bo wierzymy w przyszłość. Skupiamy się na literaturze pięknej, bo w naszych czasach sens mają tylko prawdziwe opowieści. Co roku wskazujemy kilka wartościowych tytułów, bo chcemy mówić i mówimy językiem współczesności – mówi Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
– W piątym konkursowym roku skupiamy się ponownie na beletrystyce, która pozwala nam podróżować bez zadyszki i wciąż z tym samym przesłaniem: wartościowe opowieści znaleźć można nie tylko na półce z tytułami dla dorosłych. Myślę, że o prawdziwości tych słów świadczą najlepiej wybory jury Literackiej Podróży Hestii z ostatnich lat, które doceniło takie gatunki jak komiks, powieść międzypokoleniowa czy fantasy – dodaje Michał Rusinek, prezes partnerskiej Fundacji Wisławy Szymborskiej i członek kapituły Literackiej Podróży Hestii.
Jak zawsze, zgłoszenia konkursowe oceni kapituła, której pracę wspiera głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Zaproszenie do udziału w pracach kapituły przyjęła też Maria Strzelecka – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Hajda. Beskid bez kitu” (wydawnictwo Libra PL). W kapitule konkursu zasiadają również: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktorka filozofii, prodziekanka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.
Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są wyłącznie mailowo: konkurs@literackapodrozhestii.pl.
Konkurs Literacka Podróż Hestii realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest również Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.