Zaczepki literackie #2 Katarzyna Wasilkowska

Zaczepki literackie #2 Katarzyna Wasilkowska

Nie ma to jak pozaczepiać Katarzynę Wasilkowska o poranku! W naszym nowym cyklu zaczepiamy z pełną literacką premedytacją, zerkając przy okazji do miejsc związanych z naszymi ulubionymi autorkami, autorami książek dla dzieci i młodzieży.

Autorkę podpytaliśmy nie tylko o miejsce, gdzie tworzy się jej najlepiej, ale też otrzymaliśmy kilka porad, jak rozpocząć literacką podróż w dzisiejszych dziwnych czasach. Katarzyna Wasilkowska była nominowana dwukrotnie do Nagrody Literacka Podróż Hestii a w 3. edycji konkursu jest członkinią naszej Kapituły.

fot. Piotr Vasco

 

Zaczepka 1: Miejsce, w jakim tworzy mi się najlepiej, to…

Należę do jaskiniowców, najlepiej pracuje mi się w izolacji, nad ranem, w małym pokoju na poddaszu. Mam tu kontrolowany pierdzielnik. Kiedy jednak opowieść łapie już swój rytm, a pogoda pozwala, wyłażę z nory i piszę pod gruszą. Jest miło, ale o kontrolowaniu mogę zapomnieć.

fot. Piotr Vasco

 

Zaczepka 2: Dlaczego wybrałam taki rodzaj literatury jak książki dla młodych?

To raczej historie, które mam do opowiedzenia wybierają sobie odbiorców. Książki nie powinny mieć wieku, choć rzeczywiście czasem mają.

Fot. z archiwum prywatnego Katarzyny Wasilkowskiej

 

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek w tych zabieganych czasach?

Czytanie na siłę zaprzecza podstawowej funkcji literatury, czyli przyjemności. Warto się z książką obwąchiwać, dawać szansę, tak jak się daje nowo poznanemu człowiekowi. Posłuchaj chwilę z uwagą, co ma do powiedzenia. Jeśli wam nie zagra, mówisz „do widzenia” i otwierasz kolejną. „Do widzenia”, a nie „żegnaj”, bo może jeszcze się spotkacie i wtedy – krasz. I nagle już rozumiesz, o co tyle szumu z tym czytaniem.
————————————————————————-

Katarzyna Wasilkowska fot. Piotr Vasco

 

Katarzyna Wasilkowska
Urodziła się w 1970 roku w Gdańsku, od kilkunastu lat żyje na Mazowszu. Autorka książek dla dzieci i młodzieży, pasjonatka literatury dla niedorosłych, członkini PS IBBY. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książki: Świat Mundka – edycja 2021 oraz Już, już! – edycja 2022 (wydawnictwo Literatura).