Zaczepki literackie #5 Joanna Olech

Zaczepki literackie #5 Joanna Olech

3 krótkie pytania i 3 krótkie odpowiedzi. Lubimy zaczepiać wyjątkowe osoby tworzące wyjątkowe książki dla młodych czytelników i czytelniczek. Tym razem zaczepiamy Joannę Olech – autorkę książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorkę, członkinię kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii oraz członkinię Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY).

Fot. z archiwum Autorki – dzięki uprzejmości J. Olech.

 

Zaczepka 1: Miejsce, w jakim tworzy mi się najlepiej, to…

Piszę w małej „norce” w najgłębszym zakamarku mieszkania. To pokój pod skośnym dachem (mieszkam na strychu). Przypomina namiot i jest po brzegi zapełniony książkami. Jedyne okno mieści się w suficie i widzę przez nie niebo. Stoi tu stół w kształcie litery „L”, a na nim laptop i miejsce do rysowania (poza tym, że piszę, jestem ilustratorką). Na belkach podpierających dach wisi afrykańska maska z rogami, naszyjnik z pływaków od rybackich sieci i papierowe kwiaty, które bardzo lubię. Nie docierają tu żadne hałasy z głębi mieszkania. Tylko gołębie tupią po dachu i czasem wyją karetki, bo w pobliżu jest szpital.

Uważam, że jestem szczęściarą. Każdy powinien mieć taką „norkę”.

Fot. z archiwum Autorki – dzięki uprzejmości J. Olech.

 

Zaczepka 2: Dlaczego wybrałam taki rodzaj literatury jak książki dla młodych?

Lubię dzieci i pochlebiam sobie, że je rozumiem. Łatwo „wskakuję w dziecięce buty” (trampki?).

O tym, że zaczęłam pisać, zadecydował PRZYPADEK. Pracowałam jako ilustratorka w czasopiśmie „Świat Młodych”. Pewnego dnia trzeba było zapełnić kolumnę komiksem – pilnie, w trybie awaryjnym. To, co próbowałam narysować, okazało się być do kitu, więc z desperacji napisałam fragment pamiętnika 11-letniego chłopca nazywanego Miziołkiem (to był wypisz-wymaluj portret mojego syna). Na miękkich nogach zaniosłam tekst do redakcji.

Wydrukowali. Poprosili o więcej.

Przez rok co tydzień przygotowywałam kolejny odcinek. Całość wydano jako książkę. Nagroda literacka im.Kornela Makuszyńskiego zrobiła resztę – stałam się „pisarką” i poszłam za ciosem. Dalej to już było z górki…

Fot. z archiwum Autorki – dzięki uprzejmości J. Olech.

 

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek w tych zabieganych czasach?

Polecam Wam zabawę, którą uprawiam nieprzerwanie od szkoły średniej.

Notuję w grubym brulionie zdania i fragmenty, które szczególnie mi się spodobały podczas lektury. Takie, wobec których staję jak wryta, zazdroszcząc autorowi/autorce, że to nie ja umiałam tak celnie zamknąć myśl w słowach. Wybór wiele mówi o mnie. Kiedy wracam do tego brulionu, to jakbym czytała zapis własnej metamorfozy, zmieniających się gustów i potrzeb. Nie trzeba prowadzić dziennika, żeby się czegoś zaskakującego o sobie dowiedzieć. Wystarczy przejrzeć się w cudzych książkach.

Z badań naukowych wynika, że ludzie czytający mają lepsze życie od nieczytających. Absolutnie się z tym zgadzam. Na kłopoty- książki. Na miłość – książki. Na nudę – książki. Na rozterki – książki.

Fot. z archiwum Autorki – dzięki uprzejmości J. Olech.

 

————————————————————————-

Fot. z archiwum Autorki – dzięki uprzejmości J. Olech.

 

Joanna Olech

Autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Członkini kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Członkini Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada na studiach podyplomowych na Wydziale Polonistyki UW.