Zaczepki literackie #8 Krzysztof Łapiński

Zaczepki literackie #8 Krzysztof Łapiński

Co ma wspólnego hamak z literaturą dla młodych czytelników i czytelniczek? I dlaczego dobrych książek warto szukać metodami detektywistycznymi? Dzisiaj zaczepiamy Krzysztofa Łapińskiego, autora historii o pewnym szczeciniastym zwierzaku (nie łączcie nazwy ze Szczecinem!) z Lasu Kabackiego. Książka „Dzik Dzikus” (wyd. Agora dla Dzieci) otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii w pierwszej edycji naszego konkursu a Autor zasiadł rok później w konkursowej kapitule.

Fot. z archiwum Autora – dzięki uprzejmości K. Łapińskiego.

 

Zaczepka 1: Miejsce, w jakim tworzy mi się najlepiej, to…

Dobrze mi się myśli w hamaku, który uważam za jeden najlepszych wynalazków ludzkości. Dotarł do Europy jakieś pięćset lat temu, zza Oceanu Atlantyckiego. Moim zdaniem hamak jest dużo wartościowszym osiągnięciem niż na przykład koło, którego nie stosowano w Ameryce. Kiedy już mamy koło, musimy dokądś pędzić bez zastanowienia. Bujanie się w hamaku to połączenie relaksu i twórczego myślenia. Jednym z moich ulubionych bohaterów literackich jest Sokrates, który w komedii „Chmury” Arystofanesa bujał się w wysoko zawieszonym koszu, sądząc, słusznie zresztą, że wpłynie to twórczo na jego myślenie. Ten kosz był takim antycznym pierwowzorem hamaka.

Fot. z archiwum Autora – dzięki uprzejmości K. Łapińskiego.

 

Zaczepka 2: Dlaczego wybrałem taki rodzaj literatury jak książki dla młodych?

Twórczość to tajemnicze zjawisko, dlatego nie da się wszystkiego od początku do końca wybrać i zaplanować. Mam wrażenie, że to literatura dla dzieci mnie w jakiś sposób wybrała.

Fot. z archiwum Autora – dzięki uprzejmości K. Łapińskiego.

 

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek w tych zabieganych czasach?

Moja rada dla młodych czytelniczek i czytelników jest następująca. Najpierw przypomnijcie sobie najciekawszą książkę, jaką czytaliście w życiu, jak Was wciągnęła i jak bardzo żałowaliście, gdy już się skończyła. A teraz pomyślcie, że biblioteki pełne są takich książek, a nawet ciekawszych, trzeba tylko dobrze poszukać. Wyobraźcie sobie, że jesteście poszukiwaczami skarbów albo detektywkami na tropie zaginionych, najlepszych książek świata. One są w waszych bibliotekach, trzeba tylko zorganizować wyprawę badawczą albo śledztwo, żeby je odnaleźć. W tych poszukiwaniach zdajcie się na siebie, rodziców, bibliotekarzy. Dowiedzcie się, jakie książki czytał Wasz ulubiony autor – może Wam również się spodobają?

Fot. z archiwum Autora – dzięki uprzejmości K. Łapińskiego.

 

————————————————————————-

Krzysztof Łapiński

Filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy. Na Uniwersytecie Warszawskim wykłada filozofię starożytną i etykę ekologiczną. Autor uznanego tłumaczenia „Rozmyślań (do samego siebie)” Marka Aureliusza oraz książek naukowych poświęconych filozofii antycznej. Interesuje się stoicyzmem i terapeutyczną funkcją filozofii. W 2019 r. uzyskał habilitację na podstawie książki o Marku Aureliuszu. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich i Fundacji Kościuszkowskiej. Popularyzator badań naukowych. Tata czternastoletniej Hani, z którą prowadzi niekończące się rozmowy o książkach i dla której zaczął pisać literaturę dziecięcą. Autor książek: „Dzik Dzikus”, za którą otrzymał  nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2021, oraz „Świnia Malwina”, która jest kontynuacją historii o zwierzętach z Lasu Kabackiego. Członek kapituły 2. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii.