Literacka Podróż Hestii na festiwalu Inside Seaside

Literacka Podróż Hestii na festiwalu Inside Seaside

Kulturalnie towarzyszymy oprawie tegorocznego festiwalu Inside Seaside w Gdańsku! To dwudniowe święto z najlepszą muzyką alternatywną, na które zapraszamy w najbliższy weekend 11-12 listopada br. Sponsorem tytularnym festiwalu jest ERGO Hestia i z tego właśnie powodu w gdańskim AmberExpo zaprezentujemy wystawę fotografii mobilnej „Asymmetry by Artystyczna Podróż” oraz rozmowę z Herzyk, laureatką Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023 za komiks „Wolność albo śmierć” (wyd. Kultura Gniewu).

Na indoorowym festiwalu zagrają m.in. Milky Chance, Girl in Red, Nothing But Thieves i Tom Odell. Wśród zespołów nie zabraknie także trójmiejskich reprezentantów. Takich jak Trupa Trupa, Immortal Onion x Michał Jan czy Leszek Możdżer. Jednak Inside Seaside to nie tylko muzyka. Na wydarzeniu znajdzie się bowiem miejsce dla literatury i sztuki.

W niedzielę 12 listopada, o godz. 20.00, Krystian Hanke poprowadzi spotkanie i rozmowę z Herzyk, laureatką Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023 za komiks „Wolność albo śmierć”. Na pewno zapytamy Autorkę o kilka tematów: Dlaczego wybrała takie medium jak komiks? Co wspólnego ma Jej bohaterka ze współczesnym feminizmem? Jak umiejętnie przemycić do literatury problematykę historyczną? Jaką przyszłość ma dzisiaj komiks w literaturze polskiej? Po co pisać w 2023 roku komiks o wydarzeniach z XVIII wieku? Co mają wspólnego ze sobą idee oświecenia i rewolucji francuskiej z dzisiejszym światem?

ERGO Hestia udostępni też w AmberExpo wystawę „Asymmetry by Artystyczna Podróż”. Wystawa to wynik konkursu na najlepsze zdjęcia zrobione smartfonami. Artyści biorą w nich udział za pośrednictwem Instagrama. Ideą konkursu jest przeniesienie wirtualnej twórczości na jak najbardziej realne ściany polskich galerii sztuki. Tegoroczna edycja wystawy poświęcona jest asymetrii. Chodzi nie tylko o właściwość obiektów i zdarzeń, ale pojęcie, które można intepretować w plastyczny sposób. Z kilkuset nadesłanych zgłoszeń, jury konkursowe wyłoniło 31 prac, które zostaną zaprezentowane m.in. podczas Festiwalu Inside Seaside.