Dzieci i młodzież czytają książki nominowane do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023!

Dzieci i młodzież czytają książki nominowane do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023!

Jeśli myślicie, że ostatnie miesiące roku nie przyniosą już niczego nowego, to spieszymy wyprowadzić was z błędu! Na długie jesienne wieczory polecamy naszą stację AUDIOBOOKOWO z nową serią audiobooków z fragmentami książek nominowanych do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023. Trudnej sztuki wokalnej interpretacji książek podjęły się dzieci i młodzież ze studia aktorskiego „MAŁA Rolka” a wszystkich cudownych efektów ich pracy możemy teraz posłuchać.

1. Posłuchajcie fragmentów książki „Przyjaciel Północy” Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci.

Głównym bohaterem tej książki jest Spitsbergen, z jego ciekawą florą i fauną. To, co przez młodych czytelników i czytelniczki najczęściej jest pomijane, bo bywa nudne – czyli opisy przyrody – w książce tej jest fascynujące. A do tego mamy tu wątek przygodowy, a nawet kryminalny, od którego trudno się oderwać. Książka otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023.

Audiobook dostępny też na YouTube:


2. Posłuchajcie fragmentów książki „Antosia w bezkresie” Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego).

Wrzesień 1939 roku. Wybucha wojna. Radzieccy okupanci wysiedlają Polaków w głąb ZSRR. Na takim tle historycznym rozgrywa się opowieść o dziewczynce wyszarpniętej znienacka z luksusu i beztroski, która musi zmierzyć się z zupełnie obcym, brutalnym światem. Dobro i zło są w tym świecie bardziej jaskrawe, wyraziste. O porażce lub wygranej decyduje siła charakteru. Książka otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023.

Audiobook dostępny też na YouTube:


3. Posłuchajcie fragmentów książki „Uciekaj. Hydropolis” [t.1] Zygmunta Miłoszewskiego (wydawnictwo W.A.B./GW Foksal).

Wyśmienita przygodówka sci-fi, z konsekwentnie skonstruowanym światem przedstawionym. Podążając za 11-letnim Elkiem, zanurzamy się w dystopijną rzeczywistość Hydropolis, podwodnej kolonii z połowy trzeciego tysiąclecia. Poznajemy Elkowe relacje rodzinne, przyjaciół, pasje, ale też przyglądamy się systemowi, który utrzymuje świat pod powierzchnią. Książka otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023.

Audiobook dostępny też na YouTube:


4. Posłuchajcie fragmentów książki „Wolność albo śmierć” [t.1] Aleksandry Herzyk (wydawnictwo Kultura Gniewu).

To dosyć awanturnicze przygody młodej bohaterki, uwikłanej w problemy z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów dobrego komiksu, zawierająca sporą porcję wiedzy historycznej. Książka Herzyk otrzymała Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2023.

Audiobook dostępny też na YouTube:


5. Posłuchajcie fragmentów książki „Biuro dzieci znalezionych” Andrzeja Marka Grabowskiego (wydawnictwo Literatura).

To nie jest zbiór opowiadań o dzieciach, które zaginęły, ale potem się odnalazły. To nie jest książka o gubieniu, ale raczej o odnajdowaniu: sensu, radości, przyjaźni, akceptacji, miłości. To książka o wrażliwości i o tym, że czasem bardzo drobnym gestem, możemy komuś bardzo pomóc, więc czemu nie mielibyśmy spróbować? Książka otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023.

Audiobook dostępny też na YouTube: