Do naszej literackiej podróży dołącza właśnie 5 wyjątkowych książek!

Do naszej literackiej podróży dołącza właśnie 5 wyjątkowych książek!

Literacka Podróż Hestii co roku wybiera najciekawsze polskie książki z kategorii fiction, napisane z myślą o dzieciach i młodzieży. Kapituła 4. edycji konkursu zdecydowała właśnie o wyróżnieniu pięciu tytułów. Autorka lub autor jednej z książek otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w postaci 50 tys. złotych.

Do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii zgłoszono 89 propozycji, z których – po weryfikacji formalnej i merytorycznej dyskusji – Kapituła wybrała następujące tytuły:

Silla Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci)
Hydropolis 2. Walcz Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B. / GW Foksal)
Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki Katarzyny Ryrych (Butterfly / Ibis)
Hajda. Beskid bez kitu Marii Strzeleckiej (Libra P)
Zguba Natalii Szostak (W.A.B. / GW Foksal)

– Moment, w którym wybieramy najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży to nie tylko czytelnicze podekscytowanie, ale też wdzięczność autorkom i autorom za piękne i wartościowe treści. I chociaż w naszym konkursowym cyklu na laureatkę lub laureata Nagrody Literacka Podróż Hestii poczekać musimy jeszcze do września, to właśnie dzisiaj rozpoczynamy prawdziwą literacką podróż. I to w aż 5 fascynujących kierunkach. Zapraszamy do niej wszystkich, bez względu na wiek – mówi Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.

– W Literacką Podróż Hestii wyruszają najpierw jurorki i jurorzy tej nagrody. Jest to podróż przez wszystkie książki dla młodzieży wydane w poprzednim roku. Podróż co roku inna i co roku – fascynująca. Dotarliśmy właśnie do pierwszego w niej przystanku: wybraliśmy pięć książek, które naszym zdaniem są najciekawsze i najwartościowsze. We wrześniu dotrzemy do stacji końcowej i wybierzemy jedną z nich, ale Państwo już mogą przeczytać wszystkie pięć nominowanych książek, do czego zachęcam. O nich będzie się mówić przez cały rok, a z ich autorkami i autorami będzie się można spotkać w różnych miejscach Polski – dodaje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu br., a laureat lub laureatka otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w wysokości 50 tys. zł. W tym roku wybór najlepszej książki wesprze głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.

Autorów i autorki nominowanych książek będzie można teraz spotkać na wyjątkowym szlaku literackich podróży, organizowanych przez ERGO Hestię i Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Pierwszą okazją do rozmowy z ukochanymi autorami i autorkami będzie Plener Czytelniczy w sopockim Parku Hestii, który odbędzie się już 15 czerwca br.

Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Inicjatywa odbywa się w tym roku pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.