Oto tytuły 5 książek nominowanych do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023!

Oto tytuły 5 książek nominowanych do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023!

Trzecia edycja konkursu Literacka Podróż Hestii to jak zawsze pięć nowych książkowych nominacji. Wraz z tytułami nominowanymi w poprzednich latach, stają się one częścią wyjątkowego zbioru literatury pięknej dla młodych czytelników i czytelniczek, a powstający w ten sposób nowy kanon dla dzieci i młodzieży ma szansę wyraźnie zapisać się we współczesnej kulturze. Jednocześnie, autorzy i autorki nominowanych tytułów wyruszają w zupełnie realną literacką podróż po letnich festiwalach – spotkamy ich m.in. podczas Pleneru Czytelniczego w sopockim Parku Hestii.

Literacka Podróż Hestii co roku wyróżnia najciekawsze polskie książki z kategorii fiction, napisane z myślą o odbiorcach w wieku od 10 do 15 lat. Do 3. edycji konkursu zgłoszono 73 propozycje, z których – po weryfikacji formalnej i merytorycznej dyskusji – Kapituła wybrała następujące tytuły (w autorskiej kolejności alfabetycznej):

Biuro dzieci znalezionych Andrzeja Marka Grabowskiego (wydawnictwo Literatura).


Wolność albo śmierć (t.1) Aleksandry Herzyk (wydawnictwo Kultura Gniewu).


Uciekaj. Hydropolis (t.1) Zygmunta Miłoszewskiego (wydawnictwo W.A.B./GW Foksal).


Antosia w bezkresie Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego).


Przyjaciel Północy Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci).


Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu 2023 roku a laureat lub laureatka otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, działająca w kilkuletnim już partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz mecenasem Programu Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej.

– Literatura dziecięco-młodzieżowa to szczególne medium, które angażuje do zadawania pytań i własnych poszukiwań. Najlepiej widać to podczas spotkań autorskich,  rozmów i warsztatów z młodymi czytelnikami i czytelniczkami, ale książki nominowane i nagrodzone w naszym konkursie wzbudzają też wiele emocji wśród dorosłych odbiorców – tłumaczy Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.  – To już trzecia edycja naszego konkursu, a to oznacza, że na przestrzeni ostatnich lat stworzyliśmy nowy kanon literacki dla dzieci i młodzieży, który proponuje tytuły wartościowe i aktualne pod każdym względem – dodaje.

– W tym roku jury było w miarę zgodne w kwestii wyboru finałowej piątki. Wybraliśmy książki różnorodne, każda z nich reprezentuje nieco inny nurt w literaturze dla młodzieży. Na uwagę zasługuje powieść graficzna, która do niedawna była obecna na polskim rynku wyłącznie w postaci przekładów z innych języków, ale wygląda na to, że staje się coraz bardziej popularną formą wśród rodzimych autorów i autorek. Postanowiliśmy wyróżnić także i reprezentantkę tego nurtu – tak wybór Kapituły komentuje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Autorzy i autorki książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literacka Podróż Hestii otrzymują zaproszenie do udziału w wydarzeniach literackich: Festiwal Góry Literatury, Rabka Festival, Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Czytaj! w Częstochowie, Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku, Targi Książki w Gdańsku. Będzie można ich też spotkać podczas Pleneru Literackiego w sopockim Parku Hestii, który odbędzie się w tym roku w pierwszą wakacyjną sobotę, 24 czerwca.


Pełna treść informacji prasowej (plik PDF) – do pobrania TUTAJ.