Zaczepki literackie #3 Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Zaczepki literackie #3 Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Środek tygodnia to najlepszy moment, żeby zaczepić laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii 2022, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel! Jak zwykle skupiamy się krótko na 3 literackich i okołoliterackich tematach a w bonusie prezentujemy kilka zdjęć z prywatnego archiwum Autorki.

W naszym cyklu zaczepiamy z pełną literacką premedytacją, zerkając przy okazji do miejsc związanych z naszymi ulubionymi autorkami, autorami książek dla dzieci i młodzieży.

Fot. Gregor Hryniszak – archiwum prywatne Autorki

 

Zaczepka 1: Miejsce, w jakim tworzy mi się najlepiej, to…

Własna głowa. Tam się wszystko zaczyna i tam wszystko jest możliwe. Praca na etapie wymyślania historii jest dla mnie najprzyjemniejsza. A ponieważ głowę zawsze zabieram ze sobą, mogę tworzyć wszędzie i o każdej porze. Niestety nadawanie pomysłowi kształtu nie jest już takie przyjemne, Wtedy trzeba usiąść. Gdziekolwiek – za biurkiem, stołem albo na kanapie – i nie wstawać przez jakiś czas. A to dla mnie bardzo trudne, bo ja uwielbiam być w ruchu.

Fot. Gregor Hryniszak – archiwum prywatne Autorki

 

Zaczepka 2: Dlaczego wybrałam taki rodzaj literatury jak książki dla młodych?

Ja niczego nie wybierałam, ja tylko chciałam wygrać wózek w konkursie magazynu dla rodziców „Dziecko”. Nie udało się, ale 3 lata później zaproszono mnie do współpracy. Moje felietony czytała ilustratorka Agnieszka Żelewska i namówiła mnie do wzięcia udziału w kolejnym konkursie. Tym razem na opowiadanie dla dzieci. I tym razem wygrałam.

Fot. Gregor Hryniszak – archiwum prywatne Autorki

 

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek w tych zabieganych czasach?

Jeśli nie chce się czytać, to na początek polecam krótkie formy, czyli komiksy i poezję. Jest mnóstwo wspaniałych powieści graficznych i tony doskonałych wierszy. Ale przede wszystkim proponuję wyprawę do lokalnej biblioteki i niespieszne przejście się między półkami – może jakaś książka nas zawoła? Biblioteki to jest cudowny wynalazek – zero ryzyka i 100 % satysfakcji.

————————————————————————-

Fot. Gregor Hryniszak – archiwum prywatne Autorki

 

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Uznana autorka książek dla dzieci i popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Za książkę Stan splątania otrzymała Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Jest zwyciężczynią konkursu Przecinek i Kropka oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, międzynarodową listę Białych Kruków (The White Ravens) oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007 roku otrzymała brązowy medal Zasłużeni Kulturze – Gloria Artis. Jest członkinią Polskiej Sekcji IBBY i Unii Literackiej. Ma troje dorosłych już dzieci, mieszka w Gdańsku.