Nabór do 2. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii otwarty!

Nabór do 2. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii otwarty!

Ruszył właśnie nabór do 2. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii – inicjatywy, która wyróżnia najlepsze polskie książki pisane z myślą o dzieciach i młodzieży między 10 a 15 rokiem życia. W tym roku ponownie przyznana zostanie Nagroda Literacka Podróż Hestii, której mecenasem jest ERGO Hestia. Organizacją konkursu zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działająca w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Do 2. edycji konkursu mogą zgłaszać się wydawnictwa, autorzy oraz autorki powieści i opowiadań, wydanych w Polsce w roku 2021, napisanych w języku polskim i przeznaczonych dla młodego czytelnika. Nabór konkursowy obejmuje również powieści graficzne. Zgłoszenia należy przesyłać online do 25 lutego br. na adres: konkurs@literackapodrozhestii.pl.

Nominacje do Nagrody zostaną ogłoszone w czerwcu, a tytuł zwycięskiej książki – we wrześniu 2022 r. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

W 1. edycji konkursu nagrodzono książkę Lato na Rodos autorstwa Katarzyny Ryrych, wydaną przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. To pierwsza pozycja, która ma zapoczątkować współczesny kanon klasycznej literatury dziecięcej.

Rok temu, wyruszając w pierwszą Literacką Podróż Hestii, nie mieliśmy wątpliwości, że nasza troska o literaturę dla młodych będzie długoletnim projektem. Sukces pierwszej edycji utwierdził nas w przekonaniu, że jakość tej literatury buduje kalejdoskop zainteresowań i kształtuje system wartości młodego czytelnika. Sam z niecierpliwością wyruszam w Literacką Podróż Hestii czekając na zgłoszone książki. Nie mam wątpliwości, że zabiorą mnie one w nieoczywiste miejsca, pozwalając spojrzeć na codzienność w nowy sposób – komentuje Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia.

O idei konkursu Literacka Podróż Hestii wypowiadają się też przedstawiciele dwóch Fundacji zaangażowanych wspólnie z ERGO Hestią w ten projekt.

Literatura – poza tym, że zapewnia rozrywkę i inne przeżycia emocjonalne – daje nam język. Ten język służy do opisywania szybko zmieniającego się świata i siebie w tym świecie, ale też służy do rozmowy, do dialogu. Język, który nie służy dialogowi, staje się językiem pustym. Musimy o tym pamiętać – nie tylko w kontekście literatury dla dorosłych, ale także, a może przede wszystkim, w kontekście literatury dla młodzieży – tłumaczy prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W kolejnej odsłonie naszego konkursu podkreślamy wartość literatury dziecięcej i korzystamy z jej możliwości w edukacji i międzypokoleniowym dialogu. Młody czytelnik w książce znajduje odpowiedzi na swoje własne pytania, uzupełnia swoją ciekawość. Tego samego potrzebuje przecież świat dorosłych, więc jeśli istnieje miejsce, gdzie wszyscy możemy być odkrywcami, na pewno będzie to literatura – dodaje Magdalena Kąkolewska, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Prace konkursowe oceni Kapituła złożona ze znawców literatury dziecięcej oraz przedstawicieli dwóch Fundacji. W skład Kapituły weszli: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura. Na czas 2. edycji, w Kapitule konkursowej zasiądzie też Krzysztof Łapiński, autor książki Dzik Dzikus.

Pełny tekst informacji prasowej znajdą Państwo na stronie Biura Prasowego ERGO Hestii: BEZPOŚREDNI LINK.