Zaczepki literackie #1 Wisława Szymborska

Zaczepki literackie #1 Wisława Szymborska

Lubimy zaczepiać o literaturę! W naszym nowym cyklu Zaczepki literackie zerkamy do miejsc związanych z naszymi ulubionymi autorkami, autorami książek dla dzieci i młodzieży. Zadajemy im 3 pytania,  kręcimy się wokół tematu współczesności, zahaczamy też o klasykę, przemycamy też trochę subiektywnych opinii.

Cykl rozpoczynamy honorową siurpryzą – od Wisławy Szymborskiej. Trwa bowiem rok poświęcony pamięci Noblistki, kontynuujemy partnerstwo z Fundacją Wisławy Szymborskiej, poza tym w twórczości Poetki zakochani są przecież nie tylko dorośli.

Fot.: Kuba Ociepa. Materiały prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

Zaczepka 1: Miejsce, w którym lubię pisać, to…

Może to miejsce przy kuchennym blacie na Radziwiłłowskiej – pierwszym z kilku krakowskich mieszkań Szymborskiej? Tu powstawały jej pierwsze utwory, np. debiutancki wiersz Szukam słowa. Może to było biurko w kameralnym m2 przy Piastowskiej 46, ostatnim miejscu zamieszkania Poetki, gdzie mogła się też zaszyć przed wścibskimi oczyma w trakcie „tragedii sztokholmskiej”? Na pewno trudno się było o ciszę i skupienie na gwarnym poddaszu Domu Literatów przy Krupniczej 22. Nie było tam nawet prywatnej łazienki… Zdecydowanie spokojniej było już w mieszkaniach przy Królewskiej 82 i pobliskiej Chocimskiej.

Fot.: Kuba Ociepa. Materiały prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

Zaczepka 2: Czy zdarzyło się mi napisać coś specjalnie dla dzieci i młodzieży?

Twórczość tak mocno zatopioną w poezji, jak pisarstwo Szymborskiej, trudno formatować inaczej niż w kierunku uniwersalnym. Jest to często poezja związana z oddaniem głosu tym wszystkim istotom i osobom, które nie mają okazji mówić w swoim imieniu i za siebie. Z tej perspektywy kalendarzowy wiek nie jest istotny. Korzystam z najstarszego prawa wyobraźni – pisała Szymborska w wierszu Rehabilitacja, jakby chciała powiedzieć, że emocje i wrażliwość, czyli poezja, nie potrzebują ścisłego określenia daty urodzin.

UWAGA
W maju 2023 nakładem wydawnictwa Zygzaki ukaże się książka Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Michała Rusinka, z ilustracjami Joanny Rusinek. To zabawna opowieść o małej Ichnie i dorosłej Wisławie. W książce bywa też poważnie. W końcu każdy dorosły powinien zachować w sobie coś z dziecka.

Fot.: Kuba Ociepa. Materiały prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek?

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wolę Dickensa od Dostojewskiego.
Wolę bajki Grimma od pierwszych stron gazet.
Niektórzy lubią poezję.
Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem.

————————————————————————-

Fot.: z archiwum Autorki, dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

Wisława Szymborska
Debiutowała w marcu 1945 wierszem Szukam słowa. Wydała 13 zbiorów poetyckich, Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W 1991 r. Szymborska otrzymała Nagrodę im. Goethego, w 1995 r. została laureatką Nagrody Herdera. W maju 1995 r. Uniwersytet Poznański nadał jej tytuł doktora honoris causa. W 1996 Wisława Szymborska otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu oraz literacką nagrodę Nobla. W 2001 r. została członkiem honorowym American Academy of Arts and Letters. W 2011 r. uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.