Zaczepki literackie #10 Ilona Wiśniewska

Zaczepki literackie #10 Ilona Wiśniewska

Zaczepka literacka jest jak niezobowiązujący prolog do biografii ulubionego autora lub autorki. Najlepiej wychodzi z zaskoczenia, bo nie ma się wtedy czasu na owijanie w bawełnę. 3 krótkie pytania i 3 krótkie odpowiedzi nie są może beletrystyką, ale dają często do myślenia. A czym byłaby literatura bez refleksji? W naszym zaczepkowym cyklu odwiedzamy dzisiaj Ilonę Wiśniewską, autorkę książki „Przyjaciel Północy”, za którą otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023. Autorka zasiada też w naszej tegorocznej konkursowej kapitule.

Przylądek Północny jesienią 2022 roku, fot. Alberto Emrick. Dzięki uprzejmości Ilony Wiśniewskiej.

 

Zaczepka 1: Miejsce, w jakim tworzy mi się najlepiej, to…

Najlepiej tworzy mi się w podróży, w samolotach, pociągach, na statkach. Lubię, kiedy za oknem przesuwa się krajobraz, kiedy można oderwać oczy od ekranu i podążać za horyzontem. To sprawia, że często opowieści płyną inaczej, wpadam na nieoczekiwane pomysły, nieoczywiste metafory.

Fot. Birger Amundsen. Dzięki uprzejmości Ilony Wiśniewskiej.

 

Zaczepka 2: Dlaczego zdarza mi się pisać książki dla młodych?

Napisałam dotychczas tylko jedną książkę dla ważnego dla mnie młodego człowieka, bo chciałam, żeby nasza przyjaźń i przygody zostały w tej książce na zawsze. Chciałam też podzielić się tym światem, bo nie każdy 12-latek ma szansę polecieć na Spitsbergen, a to, co się tam dzieje, jest ważne dla reszty świata. Oczywiście myślę o kontynuacji, więc być może kolejna podróż zainspiruje mnie do wymyślenia nowej powieści. Piszę reportaże i gdybym chciała napisać kolejną książkę dla młodego czytelnika, ona pewnie też musiałaby być mocno zakorzeniona w rzeczywistości.

Fot. Birger Amundsen. Dzięki uprzejmości Ilony Wiśniewskiej.

 

Zaczepka 3: Jakieś porady dla młodych czytelników i czytelniczek w tych zabieganych czasach?

To jest bardzo trudne pytanie, bo nie znam wielu młodych czytelników i czytelniczek, a ci których znam, czytają więcej ode mnie. Myślę, że nikogo nie można zmuszać do czytania, a ten nawyk wyrabia się we wczesnych latach, również obserwując, co robią rodzice, jak ważna jest literatura dla naszego najbliższego otoczenia. Najważniejsze, żeby czytanie nie było przymusem. Można czytać kilka książek jednocześnie, odkładać, wracać, a nuż któraś nas zatrzyma na dłużej?

————————————————————————-

Ilona Wiśniewska

Autorka czterech książek reporterskich dla dorosłych, jednej powieści dla młodzieży i wielu artykułów prasowych z Dalekiej Północy. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i fotografii. Pochodzi z Opolszczyzny, ale od 15 lat mieszka na północy Norwegii, gdzie uczy języka norweskiego i pracuje jako koordynatorka edukacji w Amnesty International. W roku 2023 nominowana do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książkę „Przyjaciel Północy” (wydawnictwo Agora dla Dzieci).