Znamy nominowanych do nagrody Literacka Podróż Hestii!

Znamy nominowanych do nagrody Literacka Podróż Hestii!

Klasyczne w formie, ale aktualne w treści. Pięć książek dla dzieci i młodzieży wyróżniła kapituła nagrody Literacka Podróż Hestii, przyznając nominacje w 1. edycji konkursu literackiego. Autora lub autorkę najlepszego tytułu poznamy w listopadzie.

Oto tytuły, autorzy i autorki książek nominowanych w 1. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii:

 1. Marta Kisiel, Małe Licho i lato z diabłem, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal
  (Fragment książki do pobrania TUTAJ)
 2. Krzysztof Łapiński, Dzik Dzikus, Wydawnictwo Agora
 3. Katarzyna Ryrych, Lato na Rodos, Nasza Księgarnia
  (Fragment książki do pobrania TUTAJ)
 4. Marcin Szczygielski, Oczy Michaliny, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
 5. Katarzyna Wasilkowska, Świat Mundka, Wydawnictwo Literatura
  (Fragment książki do pobrania TUTAJ)

Dokonując wyboru nominowanych książek kapituła kierowała się głównymi założeniami konkursu. Jury oceniało powieści i opowiadania napisane w języku polskim, wydane w 2020 roku, a skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 15 lat.

Ocenie podlegała wyłącznie literacka warstwa książek: język, umiejętność  kreowania świata przedstawionego, sprawność w budowaniu fabuły i dialogów, dostosowanie treści do wymagań czytelników. Nie brano pod uwagę ilustracji i formy wydania. Nominowane książki zostały opublikowane przez pięć różnych wydawnictw, które kierują swoją ofertę do młodego czytelnika. Wspólnym mianownikiem wszystkich nominowanych tytułów jest aktualność treści w klasycznej formie.

W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr M. Śliwicki – przewodniczący, Katarzyna Kasia, Magdalena Kąkolewska, Joanna Olech, Michał Rusinek i Maciej Wojtyszko.

Literacka Podróż Hestii zwraca szczególną uwagę na młodego czytelnika, dlatego w 1. edycji naszego konkursu szukamy najciekawszych i najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży. Na tytuł zwycięskiej książki poczekamy do listopada 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych.